JockeyKlubben

dela artikeln

Jockeyklubben: En styrelseordförande måste ha alla ägares förtroende

Jockeyklubben har under förra veckan haft ett möte i Stockholm med sällskapens tre ordföranden Håkan Birger (Skånska Fältrittklubben), Susanne Sivrup Rosenqvist (Göteborgs Galopp) och Eva McLaren (Stockholms Galoppsällskap) för att få deras respektive syn på läget som Svensk Galopp befinner sig i. Jockeyklubbens styrelse representerades av ordförande Jan Kleerup, Anne-Marie Sörensen, Mats Genberg, Karolin Jeppsson och Per Jardetun. 

Vi hade ett bra möte och diskuterade flera punkter varav en var hanteringen av styrelseordförande i Svensk Galopp. Det är den enskilt viktigaste frågan för tillfället och vikten av enigheten för galoppens framtid. 

Jockeyklubben har som bekant till uppgift att värna Svensk Galoppsport. Vår starkaste ståndpunkt under mötet var vår upprepade vädjan till var och en av de närvarande ordförandena om enighet i val av styrelseordföranden. Vi betonade vikten av att samtliga sällskap har förtroende för ny styrelseordförande för att alla ska kunna arbeta framåt på ett framgångsrikt sätt. Man leder i fronten. Det ledningen gör sänder signaler genom hela organisationen.

Det är helt korrekt att beslutet om ny ordförande ska enligt Svensk Galopps stadgar tas genom röstning där majoritet vinner. Men alla ansvariga i sällskapen har också ett val, av respekt för varandra, att istället välja enighet gällande kandidater. I vilket företag som helst är vikten av samtliga ägares förtroende för styrelseordförande helt avgörande för företagets framtid. Svensk Galopp är inget undantag.  Genom enighet skapas ett starkt mandat för ordförande att agera medan däremot oenighet ger det motsatta och kraftigt begränsar möjligheten till ett kraftfullt styrelsearbete.

De tre ordföranden har möjlighet att uppmana sina respektive sällskap om just enighet mellan ägarna vid val av styrelseordförande, särskilt i ett läge där en ägare och dess region kraftigt tar avstånd för liggande förslag av ny styrelseordförande. Ägarna har den fria viljan att meddela respektive sällskap att enigheten dem emellan, grunden för allt gott samarbete och den enskilt största frågan för vår sport, ska få prioritering framför att snabbt få en ny ordförande på plats. 

De som röstar den 5 mars är var och en ansvariga för att galoppsporten ges kraftfulla förutsättningar att kunna verka baserat på en djup övertygelse om att det är en ödesfråga att vi står enade bakom den ledning som väljs. 

Det är Jockeyklubbens styrelses eniga bedömning att det finns inga argument, som i den situation som den svenska galoppen befinner sig i, kan rättfärdiga beslut att inte söka enighet för allas bästa. 

Det är med stor oro vi ser på svensk galopps framtid men vi konstaterar att ägarna kollektivt har makten att förändra färdriktningen.

Jockeyklubben vill med detta brev förmedla till våra medlemmar att vi försökte. 


Senaste galoppnyheterna

Annons

Prenumerera på Jockeyklubbens nyhetsbrev!

Beach Road One

Säsongspremiären avklarad på Bro

Bro Park inledde galoppsäsongen med en händelserik dag i onsdags. Beach Road One blev säsongens första vinnare i Sverige. Och lärlingen Angelika Berg gjorde storstilad ...
KAJSA L med Annie o Andreas

Smakstart på proffskarriären för Kajsa 

Klampenborgs skandinaviska premiär i lördags blev välbesökt.  Det blev en svensk tränarseger under dagen, dessutom med en egen uppfödning!    Kajsa Lindsjö är en av de sju ...
Swinging Of Venice

Svensk galopp-premiär på onsdag

På onsdag rids det sju lopp på Bro Park.Det är startskottet för den svenska galoppsäsongen 2024. Championjockey Per-Anders Gråberg är tillbaka i sadeln, efter en ...
Klampen TOPPBILD

Nu är vi igång i Skandinavien!

Säsongspremiär för galoppen på dessa breddgrader, på Klampenborg på lördag. Flera svenska tränare finns på plats, med starthästar från sina stall: Francisco Castro, Peter Jardby, Kajsa Lindsjö, Jessica Long, Roger ...
Eneboga herrgård

Ur den svenska galopphistorien: Eneboga stuteri

Då och då hör läsare av sig till Jockeyklubben för att få information om hästar, ryttare och andra aktiva från äldre tider. Så till exempel ...
Laurel River TOPPBILD

Utklassningsseger i Dubai World Cup

Det kom som en blixt från klar himmel.Inte många hade förväntat sig en ren och skär uppvisning, i årets upplaga av Dubai World Cup. Och ...
Ushba Tesoro TOPPBILD

Förra årets segrare favorit i Dubai World Cup  

Då var det dags för Dubai World Cup.Världsstjärnornas drabbning i ökensanden, med tolv miljoner dollar i total prissumma i huvudlöpningen. Inte helt oväntat så har ...
Markytan i Bara som Svedala kommun är beredda att avyttra för att brukas som galoppanläggning, är på cirka 52 hektar. Foto: Svedala kommun

Hyresavtal nästa stora steg för Bara-projektet

Kathrine Heiberg och Lotta Strömgren Jönsson är personerna bakom Fastighets AB Bara Hippdrom, bolaget som är drivmotorn för att en ny galoppanläggning i Skåne blir ...
Gammal är äldst: Willie Mullins, längst till höger i sedvanlig hatt, efter Galopin Des Champs seger i Cheltenham Gold Cup. Foto: Patrick McCann / Racing Post

Mullins-dominans under årets Cheltenham Festival

Cheltenham-festivalen blev en klang-och-jubel föreställning för hindernestorn Willie Mullins.Irländaren Mullins stall segrade i Champion Hurdle på öppningsdagen, Gold Cup på avslutningsdagen och firade stor framgång ...
Jagers NY GENREBILD

Skåne: Läget uppe på ministernivå 

 Jockeyklubben har tidigare berättat att riksdagsman Per-Arne Håkansson väckt frågan om framtiden för galoppen i Skåne.Detta skedde via en skriftlig fråga till finansmarknadsminister Niklas Wykman.Nu ...

Prenumerera på Jockeyklubbens nyhetsbrev!

Rulla till toppen