dela artikeln
Amerikanskt i Saudi Cup – ingen lycka för Slava Ukraini
En ny världsstjärna – i alla fall på dirten – föddes i Saudi Cup.
Senor Buscador betvingade förra årets Dubai World Cup-segrare Ushba Tesoro – och tog hem den rekordstora segerchecken.
För Skandinaviens Slava Ukraini blev det ingen framgång, i den internationella handicapen tidigare under dagen.
För många så är Todd Fincher-tränade sexåringen Senor Buscador (e. Mineshaft u. Rose’s Desert / Desert God) lite av en doldis.
Men i starten före Saudi Cup, på Gulfstream Park i USA i januari, så hade Senor Buscador förlorat Pegasus World Cup knappt, mot Bob Baffert-tränade National Treasure (e. Quality Road).
Och i starten före det, i december, gjorde Senor Buscador en stark insats som tvåa. Då i Grade 2-klassade uppgörelsen Cigar Mile Handicap på Aqueduct bakom Hoist The Gold (e. Mineshaft).
Så det är ingen överdrift att säga att 17-oddsaren Senor Buscador kom till 20 miljoner-dollar-loppet Saudi Cup med rejäl “smygform”.
Men det satt verkligen hårt inne på King Abdulaziz Racetrack i Riyadh på lördagkvällen svensk tid. Det krävdes en virvlande slutspurt av Senor Buscador för att vinna.
Det var världseliten på dirttrack som gjorde upp över de 1800 meterna på den snabba banan. Förra årets Dubai World Cup-segrare, Noboru Takagi-tränade japanen Ushba Tesoro (e. Orfevre) hade inlett loppet långsamt tillsammans med jockeyn Yuga Kawada. Men Ushba Tesoro bjöd som vanligt på en mycket stark avslutning och tappade faktiskt segern först i de sista stegen…
White Abarrio tia i mål
Trea i årets upplaga av Saudi Cup blev Brad Cox-tränade Saudi Crown (e. Always Dreaming) som hade en till synes stark ledning mitt på upploppet, fyra National Treasure och femma Breeders’ Cup Classic-tvåan Derma Sotogake (e. Mind Your Biscuits), riden av Christophe Lemaire för tränare Hidetaka Otonashi.
Senor Buscador slutade “bara” sjua i Breeders’ Cup Classic på Santa Anita i november – men segraren i det loppet, Richard Dutrow Jr-tränade White Abarrio (e. Race Day) hamnade i det slagna fältet nu. Som tia.
Förstapriset i Saudi Cup är hisnande tio miljoner dollar, hälften av loppets totala prissumma. Saudi Cup är därmed världens högst doterade hästkapplöpning.
Senor Buscador är uppfödd och ägd av Joe Peacock Jr i San Antonio, USA, men en minoritetsdel av hästen har leasats ut till en saudisk affärsman för Saudi Cup och Dubai World Cup, vilket innebär att i dessa två löpningar så tävlar Senor Buscador i färger tillhörande Sharaf Mohammed Al Hariri.
Att ha sina hästägarfärger representerade under Saudi Cup-helgen har blivit oerhört prestigefyllt i arabvärlden … Dubai World Cup-helgen har redan denna attraktionskraft sedan många år tillbaka.
Slava Ukraini oplacerad
Dessvärre visade det sig, i Saudi International Handicap, en uppgörelse över 2100 meter på turfen samma dag som Saudi Cup, att Niels Petersen-tränade Slava Ukraini (e. Moohaajim) kanske saknar den rutin och hårdhet som krävs för att segerstrida i tuffa internationella sammanhang.
Det blev en niondeplats i 14-hästarsfältet till slut. Detta trots att Slava Ukraini fått en pangstart under William Buick, hästen var bra placerad i början av loppet men hade förmodligen brukat en del krafter tidigt.
Slava Ukraini var utan tvekan den bästa treåringen på gräset i Skandinavien i fjol – och siktas mot en ny säsong här hemma.
Saudi International vanns nu av Alban de Mieulle-tränade King Shalaa (e. Shalaa). Fransmannen de Mieulle tränar i både Frankrike och Qatar och tränade King Shalaa till en andraplats i denna handicap redan 2022, bakom stallets segrareLauderdale (e. Siyouni).
Se Saudi Cup i repris:
Se Saudi International Handicap i repris:
Läs reaktionerna på Slava Ukrainis insats (Galopsport.dk):
Robert Okpu
redaktor@jockeyklubben.se