dela artikeln
Världsmästaren Elliot gör karriär på Irland
Förra året så gjorde Sverige en “clean sweep” i Fegentri-serien, VM för amatörryttare. Och i en kategori försvarade den blågula världsmästaren sin titel i år: hinderryttaren Elliot Öhgren.
Elliot fortsätter att jobba på Irland, i ett av Europas största stall.
Återigen så har Sveriges Elliot Öhgren, verksam på Irland, blivit världsmästare för amatörer i serien Fegentri World Championship for Gentlemen Riders.
Denna gång så säkrade han totalsegern i hinderavdelningen genom att vinna ett lopp Wroclaw i Polen förra månaden.
Elliot slutade på 32 poäng totalt, vilket är ett klart försprång gentemot tvåan Romain Lemiere från Frankrike som slutade på 22 poäng.
Öhgren behövde på den avslutande tävlingsdagen, bara komma till start i en steeplechase över 4100 meter i franska Compiégne i slutet av förra månaden, för att säkra mästerskapstiteln. Varken han eller Lemiere blev pallplacerade i det loppet, som vanns av en annan fransman – Florent Guy – och vars resultat var av akademisk natur för själva titeln.

Förutom Öhgrens två titlar de senaste två åren så har Sverige även historiskt sett lyckats bra i Fegentris hinderserie. Tidigare svenska hinderchampions är Niklas Lovén (1995), Henrik Engblom (2003, 2004 och 2005) och Christopher Roberts (2011).
Årets Fegentri-serie över hinder har avgjorts i Cork på Irland, Auteuil i Frankrike, svenska Strömsholm, Bad Harzburg i Tyskland, Pardubice i Tjeckien, Wroclaw i Polen och sedan en avslutning i franska Compiégne.
Till vardags arbetar Elliot sedan en tid tillbaka som barn manager, hos världens mest framgångrika hindertränare, Willie Mullins på Irland.
— Jag har huvudansvaret för ett stall med tio hästar. Jag är den som är i stallet först på morgonen. Men jag har även en “groom” eller skötare som arbetar med mig, som kommer in någon timme senare.
Vad gäller resandet så är hästarna uppdelade så att Elliot i första hand reser med den ena halvan, i och hans medarbetare med de andra fem, där de tävlar.
Men ibland kan det bli resor med andra hästar från stallet också.
Eftersom Willie Mullins är den mest framgångsrika hindertränaren som tävlar på Irland och i Storbritannien, så säger det sig självt att det är de några av bästa hinderryttarna som rider för stallet.
Att få några ritter, utöver vardagsarbetet, är svårt.
— Jag kanske får fem tävlingsritter per år på de hästar som Willie tränar, berättar Elliot.
Men det finns ingenting som hindrar Elliot från att rida lopp på annat håll. Fegentri-serien rider han gärna. Och han har även skaffat sig lite kontakter i Frankrike.
— Nästa vecka exempelvis, ska jag åka till Auteuil och rida. Så det är numera i Frankrike och i Sverige som jag har flest ritter på ett år. Sist jag red för Mullins-stallet så var det under hästfestivalen i Listowel i september. Jag kom trea med en 18-oddsare då, Olympic Man.
Emelie Gustavsson segrade i Köln
Elliot var hemma i Sverige i slutet på oktober, då han red i finalen för novisserien över häckar och i en steeplechase.
I novisserien slutade Elliot trea med fyraåringen Lionell (e. Appel Au Maitre) för tränare Tobias Hellgren och i St Eriks Pris steeplechase, så blev det en andraplats med Dreamers Choice (e. Shirocco) för tränaren Karen Kuszli.
Vad får du för känsla för hindersporten i Sverige just nu?
— Det har växt i år i alla fall. Det har tillkommit några amatörtränare med hästar som inte räcker till över slätt. Och så har vi “giganten” inom hindersporten i Sverige, Tobias Hellgren. Han har gjort en stor satsning, han tränar min morfars andelsägda häst Lionell som jag kom trea med häromveckan. Lionell har kanske inte haft större framgång som släthäst, men jag tror att han har en ljus framtid över hinder.
Förra året vann Sverige även Fegentri-serien för damryttare (Elin Hedman segrade överlägset) och även ponnyserien Fegentri junior.
Emelie Gustavsson representerar Sverige i Fegentri World Championship Ladies i år. Hon ligger på fjärde plats i sammandraget, efter en seger med hästen Artistic Mission (tränare Christian von der Recke) i tyska Köln i söndags.
Robert Okpu
redaktor@jockeyklubben.se










