BZ la zona
En senare årsmodell av Björn Zachrisson, allas vår "BZ", här tillsammans med den norske mångårige championtränaren Wido Neuroth. Foto: Stefan Uppström

dela artikeln

Jockeyklubbens tre musketörer sedan 60-talet

Jockeyklubben bildades 1890 och har alltså verkat i 132 år, en ansenlig tid. Mycket har förändrats under denna tid, inte minst klubbens övergripande verksamhet. 

Vid starten var Jockeyklubbens centralorganisation och förblev det fram till 1959, då Svenska Galoppsportens Centralförbund (numera Svensk Galopp) tog över ansvaret. Men fortfarande står den svenska fullblodshästen i centrum i klubbens stadgar. Oförändrad är också antagningsprocessen. . Man måste vara föreslagen av minst två tidigare medlemmar och medlemsantalet får högst uppgå till 200. Dock är det inte längre ett krav att man varit ‘aktiv’, ‘gjort ekonomiska uppoffringar’ eller ska ha innehaft ‘en i viss mån framskjuten samhällsställning’.

Har man klarat av invalsprocessen, så förblir de flesta under lång tid medlemmar. Den som för närvarande varit medlem under längst tid är den i sporten välkände Björn Zachrisson – som även skulle uppfylla de tidigare medlemskraven med glans. Han blev invald i klubben 1963. Han har alltså varit medlem i 60 år nästa år…

— Dåvarande galoppordföranden Carl-Erik von Platen var en av dem, som föreslog mig, berättar Björn, eller “Bezäta” som han också kallas. Vem den andra var minns jag inte, säger han och de må vara honom förlåtet.

Björns insatser för sporten har varit många, så många att han 1997 tilldelades Jockeyklubbens Förtjänstmärke, för övrigt den nu levande äldste mottagaren. Insatserna har gjorts långt utanför  Jockeyklubben.

Bland dessa insatser kan nämnas formrader i programmen, införande av startboxar och distanspålar längs banovalerna. Han har varit tävlingssekreterare på Täby Galopp och marknadschef på ATG. Han har drivit det egna företaget Scandinavian Racing Bureau, som bland ansvarat för förbättringen och utgivningen av galoppsportens årsböcker under många år, en epok som dessvärre numera upphört.

Som aktiv ryttare har han erövrat två amatörryttarchampionat och ridit både slätt och över hinder. Han gav även nytt liv åt hindersporten på Strömsholm genom att införa Svenskt Grand National 1971 

BZ 59
Tambour och Björn Zachrisson (till vänster) försöker jaga ifatt Koh-I-Nor och Ragnar Helmer i Rydboholm Steeplechase 1959. Foto: Svensk Galopp

Den som vill veta mer kan läsa hans nyligen utkomna bok ”Mitt liv Min galopp”.

— Men det finns mer att berätta, säger Björn. Om jag orkar kan det bli en bok till.

Han sammanfattar sitt galoppliv så här:

”I did my best”. 

“Djursholmspojkar”

Den andra veteranen som valdes in under 60-talet var Kjell Sjöberg, uppfödare, hästägare och entusiast. Det var 1965.

— Jag tror att Herbert Sachs och Arne Francke var förslagsställare.

Kjell anar att Bezäta också är en av de medlemmar som haft längst medlemskap:

— Ja, förstås även Jesko von Koenigsegg. Vi var ju alla ”Djursholmspojkar”.

Så var det. De växte upp i staden norr om Stockholm och kom alla att göra sina första tävlingsritter som amatörryttare på Ulriksdal. Dock är Bezäta ensam om att ha varit champion (1959 och 1962), men både Kjell och Jesko har segrat på banan. Kjell vann  första segern 1956 på Rayborn och Jesko 1954 på Kastanja.

BZ 89
Kjell Sjöberg (längst till höger, med blommorna) här tillsammans med Peter Frisk, på en prisutdelning på Täby Galopp, efter Amacitalöpning 1998. Till vänster John O’Kelly Från Tattersalls. Foto: Stefan Uppström

Kjell kommer för evigt att i den svenska galopphistorien förknippas med stoet Bloomers som han köpte från Kirsten Rausing i England och som i aveln lämnat en lång rad av framgångsrika ättlingar i flera led som Bloomerforce, Filibloom, Yankee Bloom och Tertio Bloom. Än i dag hedrar Master Bloom mödernelinjen bland dagens elitgaloppörer.

Jesko von Koenigseggs pappa Harald blev invald i Jockeyklubben 1956 och hade bland annat ägt Jeskos första segerhäst Kastanja.

— Jag tror pappa var en förslagsställarna om jag minns rätt, säger Jesko. Den andra var nog Carl-Adam Stjernswärd, som bland annat var tävlingschef på Ulriksdal. Men det kan även ha varit ”Calle Plåt”.

Calle Plåt?

— Ja, Carl Erik von Platen , som under många år var Jockeyklubbens ordförande. Tillnamnet var ett tecken på sportens tillgivenhet. Jesko var under många år ledamot i Galoppöverdomstolen och minns med glädje samtalen med juristerna i domstolen. De lyssnade med respekt och intresse på oss icke lagkunniga.

Under senare år har Jesko framför allt engagerat sig i hindersporten, där han var ordförande i Skandinavisk Hindersporten under många år.

— Nyligen köpte jag en en andel i hästen Impact of Bloom som hinderdebuterade med en god andraplats i Göteborg, tränad av Henrik Engblom.

Impact of Bloom … Ja, det är ytterligare en påminnelse om Bloomers.

Joe Moriarty
Jesko von Koenigsegg (längst till höger, med basker och ett par representanter för den yngre generationen) efter Racing Partners seger via Fritz och Joe Moriarty i Vasaholmlöpning 1980. Foto: Stefan Uppström

Per-Erik gick bort i år

Trion är de enda som finns kvar av dem som blev medlemmar under 1960-talet. Tidigare i år fanns det dock en medlem med ännu äldre medlemskap, Per-Erik Persson från Kågeröd i Skåne, vars klubbnål delades ut 1961. Han var son till Olof Persson, som i många år drev Stall OP, både som hästägare och uppfödare. Per-Erik som gick bort den 6 juli presenterades på Jockeyklubbens hemsida 2018.

Björn F Eklund


Senaste galoppnyheterna

Annons
bakertilly JK

Prenumerera på Jockeyklubbens nyhetsbrev!

Beach Road One

Säsongspremiären avklarad på Bro

Bro Park inledde galoppsäsongen med en händelserik dag i onsdags. Beach Road One blev säsongens första vinnare i Sverige. Och lärlingen Angelika Berg gjorde storstilad ...
KAJSA L med Annie o Andreas

Smakstart på proffskarriären för Kajsa 

Klampenborgs skandinaviska premiär i lördags blev välbesökt.  Det blev en svensk tränarseger under dagen, dessutom med en egen uppfödning!    Kajsa Lindsjö är en av de sju ...
Swinging Of Venice

Svensk galopp-premiär på onsdag

På onsdag rids det sju lopp på Bro Park.Det är startskottet för den svenska galoppsäsongen 2024. Championjockey Per-Anders Gråberg är tillbaka i sadeln, efter en ...
Klampen TOPPBILD

Nu är vi igång i Skandinavien!

Säsongspremiär för galoppen på dessa breddgrader, på Klampenborg på lördag. Flera svenska tränare finns på plats, med starthästar från sina stall: Francisco Castro, Peter Jardby, Kajsa Lindsjö, Jessica Long, Roger ...
Eneboga herrgård

Ur den svenska galopphistorien: Eneboga stuteri

Då och då hör läsare av sig till Jockeyklubben för att få information om hästar, ryttare och andra aktiva från äldre tider. Så till exempel ...
Laurel River TOPPBILD

Utklassningsseger i Dubai World Cup

Det kom som en blixt från klar himmel.Inte många hade förväntat sig en ren och skär uppvisning, i årets upplaga av Dubai World Cup. Och ...
Ushba Tesoro TOPPBILD

Förra årets segrare favorit i Dubai World Cup  

Då var det dags för Dubai World Cup.Världsstjärnornas drabbning i ökensanden, med tolv miljoner dollar i total prissumma i huvudlöpningen. Inte helt oväntat så har ...
Markytan i Bara som Svedala kommun är beredda att avyttra för att brukas som galoppanläggning, är på cirka 52 hektar. Foto: Svedala kommun

Hyresavtal nästa stora steg för Bara-projektet

Kathrine Heiberg och Lotta Strömgren Jönsson är personerna bakom Fastighets AB Bara Hippdrom, bolaget som är drivmotorn för att en ny galoppanläggning i Skåne blir ...
Gammal är äldst: Willie Mullins, längst till höger i sedvanlig hatt, efter Galopin Des Champs seger i Cheltenham Gold Cup. Foto: Patrick McCann / Racing Post

Mullins-dominans under årets Cheltenham Festival

Cheltenham-festivalen blev en klang-och-jubel föreställning för hindernestorn Willie Mullins.Irländaren Mullins stall segrade i Champion Hurdle på öppningsdagen, Gold Cup på avslutningsdagen och firade stor framgång ...
Jagers NY GENREBILD

Skåne: Läget uppe på ministernivå 

 Jockeyklubben har tidigare berättat att riksdagsman Per-Arne Håkansson väckt frågan om framtiden för galoppen i Skåne.Detta skedde via en skriftlig fråga till finansmarknadsminister Niklas Wykman.Nu ...

Prenumerera på Jockeyklubbens nyhetsbrev!

Rulla till toppen