BZ la zona
En senare årsmodell av Björn Zachrisson, allas vår "BZ", här tillsammans med den norske mångårige championtränaren Wido Neuroth. Foto: Stefan Uppström

dela artikeln

Jockeyklubbens tre musketörer sedan 60-talet

Jockeyklubben bildades 1890 och har alltså verkat i 132 år, en ansenlig tid. Mycket har förändrats under denna tid, inte minst klubbens övergripande verksamhet. 

Vid starten var Jockeyklubbens centralorganisation och förblev det fram till 1959, då Svenska Galoppsportens Centralförbund (numera Svensk Galopp) tog över ansvaret. Men fortfarande står den svenska fullblodshästen i centrum i klubbens stadgar. Oförändrad är också antagningsprocessen. . Man måste vara föreslagen av minst två tidigare medlemmar och medlemsantalet får högst uppgå till 200. Dock är det inte längre ett krav att man varit ‘aktiv’, ‘gjort ekonomiska uppoffringar’ eller ska ha innehaft ‘en i viss mån framskjuten samhällsställning’.

Har man klarat av invalsprocessen, så förblir de flesta under lång tid medlemmar. Den som för närvarande varit medlem under längst tid är den i sporten välkände Björn Zachrisson – som även skulle uppfylla de tidigare medlemskraven med glans. Han blev invald i klubben 1963. Han har alltså varit medlem i 60 år nästa år…

— Dåvarande galoppordföranden Carl-Erik von Platen var en av dem, som föreslog mig, berättar Björn, eller “Bezäta” som han också kallas. Vem den andra var minns jag inte, säger han och de må vara honom förlåtet.

Björns insatser för sporten har varit många, så många att han 1997 tilldelades Jockeyklubbens Förtjänstmärke, för övrigt den nu levande äldste mottagaren. Insatserna har gjorts långt utanför  Jockeyklubben.

Bland dessa insatser kan nämnas formrader i programmen, införande av startboxar och distanspålar längs banovalerna. Han har varit tävlingssekreterare på Täby Galopp och marknadschef på ATG. Han har drivit det egna företaget Scandinavian Racing Bureau, som bland ansvarat för förbättringen och utgivningen av galoppsportens årsböcker under många år, en epok som dessvärre numera upphört.

Som aktiv ryttare har han erövrat två amatörryttarchampionat och ridit både slätt och över hinder. Han gav även nytt liv åt hindersporten på Strömsholm genom att införa Svenskt Grand National 1971 

BZ 59
Tambour och Björn Zachrisson (till vänster) försöker jaga ifatt Koh-I-Nor och Ragnar Helmer i Rydboholm Steeplechase 1959. Foto: Svensk Galopp

Den som vill veta mer kan läsa hans nyligen utkomna bok ”Mitt liv Min galopp”.

— Men det finns mer att berätta, säger Björn. Om jag orkar kan det bli en bok till.

Han sammanfattar sitt galoppliv så här:

”I did my best”. 

“Djursholmspojkar”

Den andra veteranen som valdes in under 60-talet var Kjell Sjöberg, uppfödare, hästägare och entusiast. Det var 1965.

— Jag tror att Herbert Sachs och Arne Francke var förslagsställare.

Kjell anar att Bezäta också är en av de medlemmar som haft längst medlemskap:

— Ja, förstås även Jesko von Koenigsegg. Vi var ju alla ”Djursholmspojkar”.

Så var det. De växte upp i staden norr om Stockholm och kom alla att göra sina första tävlingsritter som amatörryttare på Ulriksdal. Dock är Bezäta ensam om att ha varit champion (1959 och 1962), men både Kjell och Jesko har segrat på banan. Kjell vann  första segern 1956 på Rayborn och Jesko 1954 på Kastanja.

BZ 89
Kjell Sjöberg (längst till höger, med blommorna) här tillsammans med Peter Frisk, på en prisutdelning på Täby Galopp, efter Amacitalöpning 1998. Till vänster John O’Kelly Från Tattersalls. Foto: Stefan Uppström

Kjell kommer för evigt att i den svenska galopphistorien förknippas med stoet Bloomers som han köpte från Kirsten Rausing i England och som i aveln lämnat en lång rad av framgångsrika ättlingar i flera led som Bloomerforce, Filibloom, Yankee Bloom och Tertio Bloom. Än i dag hedrar Master Bloom mödernelinjen bland dagens elitgaloppörer.

Jesko von Koenigseggs pappa Harald blev invald i Jockeyklubben 1956 och hade bland annat ägt Jeskos första segerhäst Kastanja.

— Jag tror pappa var en förslagsställarna om jag minns rätt, säger Jesko. Den andra var nog Carl-Adam Stjernswärd, som bland annat var tävlingschef på Ulriksdal. Men det kan även ha varit ”Calle Plåt”.

Calle Plåt?

— Ja, Carl Erik von Platen , som under många år var Jockeyklubbens ordförande. Tillnamnet var ett tecken på sportens tillgivenhet. Jesko var under många år ledamot i Galoppöverdomstolen och minns med glädje samtalen med juristerna i domstolen. De lyssnade med respekt och intresse på oss icke lagkunniga.

Under senare år har Jesko framför allt engagerat sig i hindersporten, där han var ordförande i Skandinavisk Hindersporten under många år.

— Nyligen köpte jag en en andel i hästen Impact of Bloom som hinderdebuterade med en god andraplats i Göteborg, tränad av Henrik Engblom.

Impact of Bloom … Ja, det är ytterligare en påminnelse om Bloomers.

Joe Moriarty
Jesko von Koenigsegg (längst till höger, med basker och ett par representanter för den yngre generationen) efter Racing Partners seger via Fritz och Joe Moriarty i Vasaholmlöpning 1980. Foto: Stefan Uppström

Per-Erik gick bort i år

Trion är de enda som finns kvar av dem som blev medlemmar under 1960-talet. Tidigare i år fanns det dock en medlem med ännu äldre medlemskap, Per-Erik Persson från Kågeröd i Skåne, vars klubbnål delades ut 1961. Han var son till Olof Persson, som i många år drev Stall OP, både som hästägare och uppfödare. Per-Erik som gick bort den 6 juli presenterades på Jockeyklubbens hemsida 2018.

Björn F Eklund


bakertilly JK

Senaste galoppnyheterna

Annons

Prenumerera på Jockeyklubbens nyhetsbrev!

Zidane 4596

Hemmaseger i Jockeyklubbens Auktionslöpning

Den regerande svenska mästaren för tvååringar, Nimitz, kom till Jägersro med tre raka segrar. Men i den första upplagan av årets tvådelade Jockeyklubbens Auktionslöpning tog ...
Cicci med ungdomar

Anders Zackrés donation: Cecilia Gråberg prisas

Cecilia Gråberg prisas i år av Jockeyklubben och Anders Zackrés donation, för hennes starka engagemang inom ponnygaloppen.Ponnygaloppen har blivit den stora inkörsporten till jockey-yrket i ...
AuktionsDyringWESLEY

15 sålda och 22 återrop på den sista SÅEF-auktionen

Den 20:e - och den sista - svenska åringsauktionen i SÅEF:s regi, arrangerades på tisdagen på Bro Park. 15 hästar såldes för cirka 1,5 miljoner ...
DSC 8802

Cupen: en bejublad hemmaseger för “Malle”

Den norsktränade fjolårssegraren fanns på plats, nu med Frankie Dettori i sadeln. Starka gäster från Frankrike och England likaså. Och så derbyvinnaren Ayani från Jägersro, ...
Ayani TOPPBILD (2)

Blir Stockholm Cup pricken över i för Ayani!?

Blir Stockholm Cup pricken över i för Ayani!? Stockholm Cup 2023 ser ut att bli ett superlopp.Benny Anderssons Ayani har en perfekt säsong bakom sig ...
Slava Ukraini toppbild

Breeders’ Trophy Classic blev årets rysare

Maxmartin och storfavoriten Slava Ukraini flög förbi mållinjen sida vid sida. Det tog lite tid innan resultatet ropades ut.Men till slut bekräftades Petersen-stallets favorit, som ...
Jagers Galopp

Bara: “Deadline 2027 fortfarande genomförbar”

I juni i år röstade Svensk Galopps fullmäktige, att agera för att kunna verkställa upprättandet av den galoppbana i Bara i Svedala kommun, som planerats ...
Dettori TOPPBILD

Svenska framgångar den gångna helgen – och ett celebert besök på gång…

Det gick bra för svenskar i utlandet i helgen.Och det går väldigt bra för Frankie Dettori, under hans avskedsår på tävlingsbanan.Frankie kommer för övrigt till ...
Silent Night (2)

Svenskt Mästerskap: De starka korten höll

SM-tävlingarna på Bro Park i söndags, såg de starka korten visa upp sig från sina allra bästa sidor. Espen Hill visade storform inför Stockholm Cup, ...
Little Arabella (2)

SM-Dagen: Little Arabella slog till i Jockeyklubbens GP

Favoriten Lucien låg hela tiden i bra slagläge under Jockeyklubbens Grand Prix. Men på upploppet så tog formstarka Xotica över. Till slut så utmynnade Jockeyklubbens ...

Prenumerera på Jockeyklubbens nyhetsbrev!

Rulla till toppen