dela artikeln
Tre svenskuppfödda i Svenskt Derby
Tre av hästarna i årets upplaga av Jockeyklubbens Svenskt Derby är svenskuppfödda. Och sex av de tolv fullbloden i löpningen är uppfödda i Skandinavien. Dessutom: årets allra första derbyvinnare på dessa breddgrader är svenskuppfödd!
Ett skandinaviskt derby har redan ridits: Jydsk Derby som vanns förra helgen av svenskuppfödde Arbarella (e. Toronado, uppfödare Staffan Lidbeck).

I Svenskt Derby på söndag så är tre svenskuppfödda hästar med och slåss om segern: Strike Ten (e. Alson), uppfödd av veterinären Eva CS Pettersson. Iyan (e. Bated Breath), uppfödd av Chess Racing och Zammy (e. Zaahid), som är uppfödd av tränaren Sandra Brolin tillsammans med Fribo Economy Race Horses.


Iyan är halvbror till Chess Racings Ayani, som vann Svenskt Derby 2023.
De andra två uppfödarna har inte vunnit något derby som uppfödare tidigare, men Eva CS Pettersson varit snubblande nära…
— Freestyler var målfotoslagen med ett morrhår i Dansk Derby 2017, berättar Eva.
Eva har även deltagit som uppfödare i Svenskt Derby tidigare, vid ett tillfälle.
— Det var Agaton, en avkomma efter Helsinki och ett sto som vi fick av Jacqueline och Lennart Henriksson. Men han hade det kämpigt i loppet. Det var året som Dorcia vann.
Evas häst i Svenskt Derby i år, Strike Ten, är alltså en avkomma till Alson.
— Det är Alsons första årgång. Och Strike Ten var Alsons mest framstående avkomma som tvååring. Han är faktiskt den i derbyfältet som har tjänat mest pengar, berättar Eva om Alson som bland annat segrade i SM för tvååringar på Bro Park och som har över 900 000 kronor på bankboken.
Eva kommer att vara på plats på Jägersro när derbyt avgörs på söndag, hon är faktiskt i tjänst som behandlande veterinär.
— Men vi ska sitta ihop med ägarna en stund, berättar hon.
— Ägarna kontaktade faktiskt mig och sa att “det vore himla kul om ni vill sitta vid vårt bord”. Vi träffade dom i Norge, när han gjorde sin debut. Och han var nominerad som “Årets tvååring” i Norge. Vi träffade även dom igen på den norska galan, ett härligt gäng är det! säger Eva om ägande Stall Strike.
Eva CS Pettersson har för dagen fyra avelshingstar på gården.
— Vi har haft 39 ston. Det är kanske inte så mycket, på fyra hingstar. Men vår nye avelshingst Demidoff, en bror till Saxon Warrior, har betäckt 20 ston och det tycker vi är kul.
Tre av derbyhästarna på Jägersro är danskuppfödda: Bruce Almighty (Stutteri Hjortebo), Missing (Stutteri Hjortebo) och Doc Holliday (Stutteri Hjorteebo).
Det kan tilläggas att efter Double Nets derbyseger år 2000 (uppfödare Bo och Kerstin Helander) så dominerade importerna länge Svenskt Derby.
Men på senare år så har trenden verkligen varit positiv för de skandinaviska och svenska uppfödarna. 2023 segrade Ayani (e. Starspangledbanner) uppfödd av Benny Anderssons Chess Racing. 2024 segrade danskuppfödde Schamyl (e. Appel Au Maitre, Stutteri Hjortebo) och 2025 segrade Celtic Lullaby (e. Juniper Tree), uppfödd av Christian Elmehagen och Madeleine Widaeus.
Det ska tilläggas att den högst handicappade hästen i årets upplaga av Svenskt Derby, Tonnant (e.Romanised, hcp 90) är uppfödd av Finn Blichfeldt (Mr Ascot) boende i Saltsjöbaden utanför Stockholm. Hästen är dock uppföd i Frankrike.
Robert Okpu
redaktor@jockeyklubben.se
Lyssna på uppfödarna Eva CS Pettersson och Staffan Lidbeck i Avelspodden:










