Jockeyklubbens "2000 Guineas"

2000guineas

Rids över 1600 m gräs för 3-åriga skandinaviskuppfödda hästar. Instiftades 1914 som amatörlöpning. Fick år 1922 status som klassisk löpning. Till och med 1994 var löpningen enbart för Skadinaviskuppfödda hästar då det öppnades för importer. Sedan 2008 är löpningen åter igen endast för Skandinaviskuppfödda hästar. Pris till segrande hästens ägare och uppfödare (om hästen är svenskuppfödd). Reds tidigare på Täby Galopp under namnet "Jockeyklubbens Jubileumslöpning".

År Vinnare Ägare Tränare Jockey
2017 Dardenne (NOR) Stall EOS Wido Neurath Jacob Johansen
2016 Beaufort Twelve Stald Seaside Sören Jensen Nicolaj Stott
2015 Brazil Jack      
2014 Ascot Hill      
2013 Quite A Mission      
2012 The Kicker
Stald Shaker, Bechman Hanne Bechman Lennart Hammer
2011 Uppercut Action Stall Gransäter Lennart Reuterskiöld Jr Jacob Johansen
2010 Jelly Roll Racemusic HB Patrick Wahl L Rios
2009 Erroll Racemusic HB Patrick Wahl F Johansson
2008 Arcus Stall RIO Yvonne Durant Yvonne Durant
2007 Champollion Stall Gransäter Lennart Jr Reuterskiöld F Diaz
2006 Icaros Stall EOS W Neuroth F Johansson
2005 York Street Stall Lillö F Castro S Pasquier
2004 Ihla Grande (USA) P Solberg o NP Gill A Hyldmo K Andersen
2003 Arlberg (GER) Kvitfjell Racing W Neuroth F Johansson
2002 Royal Experiment (USA) Meridian Racing W Neuroth F Johansson
2001 Rickard Jonglören AB F Reuterskiöld N Cordrey
2000 Double Net (ire) Stall Oxalis B Nilsson N Cordrey
1999 Teserero Pegasus Racing A Hyldmo J McLaughlin

 

Listan nedan kommer att redigeras efter hand.

1998 Maranello (IRE) Stall Safar-Naturell T Gustafsson F Johansson 260 000
1997 Hever Golf Glory Hever Racing Club T J Naughton P Eddery 257 500
1996 Lord Sullivan (NOR) Stall Bina A Lund F Diaz 200 000
1995 Local Hero Stall Kalaita AB T Gustafsson K Andersen 200 000
1994 Seigneur Du Paus Paus, Proplast AB E Nordling G Nordling 200 000
1993 Lorofino (NOR) Stall EOS W Neuroth G Nordling 150 000
1992 Chivalry Kastanjegården E Henriksson J Fortune 150 000
1991 Satan's Son Täby Ram AB J Török J Fortune 150 000
1990 Old Blue (DEN) Stall Prinsen K Strasser J Tandari 125 000
1989 Kvicken (DEN) Stall Prinsen K Strasser J Tandari 125 000
1988 Bergerac Wramhed m fl K Wramhed, a S Vache 100 000
1987 Rutger Royal J o G Malmborg J Malmborg L Broström 100 000
1986 Valentino (DEN) S Ekman L Reuterskiöld S Vache 100 000
1985 Homosassa L Wallen M Kahn G Nordling 75 000
1984 Honey Boy Stall Bee L Löfgren L kelp 60 000
1983 Tai-Fung Mr Ascot J B Terry L Kelp 60 000
1982 Donnay Stall Klöver J Huber W Buick 60 000
1981 High Streak A H:son Wilke J Török D Power 60 000
1980 Al Nasim Stall Orient J Segner J Tandari 50 000
1979 Caruso Stall PM T Dahl J Tandari 30 000
1978 Osborne M Norden J Török J Stenström 30 000
1977 Cross Purpose Stall PM E Jardby A Klimscha 30 000
1976 Key Note Stall Seastar J Török J Stenström 30 000
1975 Fair Hill Einar Schanke A Lund D A Lacy 30 000
1974 Hilton Stall BK J Segner J Tandari 36 000
1973 Happiness Ann Norelid Å Paus J Terry 36 000
1972 Manesco Stall A G Pezeril B Friberg 60 000
1971 Spring Fever Stall Q D Thain J Tandari 60 000
1970 Sterling Bay Stall Q D Thain A C Rawlinson
1969 Spot Stall Anneli Ä Paus G Lundqvist
1968 Musketör Stall Surbrunn C E Pettersson J Drews
1967 Majano Skogan Stutteri B Strokirk G Pezeril
1966 Becky Moss U Troedson R Killick S W Friberg
1965 Romeo Stall MEW C E Petersson J Drews
1964 Spartacus Stall MEW B Strokirk J Török
1963 Pomperipossa Stall Q Th Assarsson L Rydh
1962 Desert Wind Mr Ascot S Kajari S Kajari
1961 Sweet Mahru Brodds Stuteri T Nordquist Kj Larsson
1960 Aleppo J Lorentzen H Christensen J Terry
1959 Hind Stall Gån T Nordquist S Nilsson
1958 Tim S Jehlbo C E Petersson L Rydh
1957 Don Canuto Mr Ascot A Klimscha A Klimscha
1956 Light Star Mr Ascot B Strokirk K Narr
1955 Tribo S Jehlbo M Cronheim T Mahon
1954 Norman A M Arnkloo N Nilsson B Nilsson
1953 Husse G L Meyer N Nilsson J Klimscha
1952 Coast Guard H Sachs G Wiedsheim- Paul A Klimscha
1951 Herodes A M Arnkloo N Nilsson B Nilsson
1950 Speed On Stall Hageby G Holst P Thuesen
1949 Mr Rubbertex G Levin G Wiedesheim- Paul S Kajari
1948 Vallon B Palm och N Palm H Strand D Connor
1947 Lady Anne Stall NT Th Assarsson P Thuesen
1946 Sonora V Ljungberg G Wiedesheim- Paul J Klimscha
1945 Lyran A M Arnkloo G Wiedesheim- Paul P Thuesen
1944 Lorenzo C G Schröder G Wahlberg P Björnstedt
1943 Juanito Stall W Th Assarsson D Connor
1942 Gunga Din Zet Anderson G A Westerström D Connor
1941 Jack N Tidblom G A Westerström S Wilcock
1940 Birgit P Karsten G A Westerström S Wilcock
1939 Tristan Herr Wepe G A Westerström D Connor
1938 Dietram P Fränckel G A Westerström D Connor
1937 Daladier Herr Stockholm G Killick G Killick
1936 S:t Pancras Stall Närapå A Thorngren E Unruh
1935 Hebe C Frisk A Dixon E Unruh
1934 Taxinge II Herr Wepe G A Westerström P Saager
1933 Åge G Håkansson H Brown A Bleuler
1932 Sandringham Herr Stockholm G Killick G Killick
1931 Lord Patrick F Rosencrantz A Thorngren E Unruh
1930 Gottorp Herr Göteborg A Thorngren L Allen
1929 Cherie F Rosencrantz A Thorngren G Rickaby
1928 Joe Maclean C G Bonde A Thorngren A Bendt
1927 Brando Stall Berghoff G Killick G Killick
1926 Färjesraden I E Sjögren A Thorngren E Funch
1925 Volga E Tamm A Thorngren E Funch
1924 Janus C Beck-Friis A Thorngren E Funch
1923 Printonan Boy J Berghoff A Thorngren A Bendt
1922 Billingsgate C Kuylenstjerna J Allen
1921 German E Tamm A Thorngren E Tamm
1920 Kinnekulle Hr Erres Th Dyrssen
1919 Gertie Girl C Beck- Friis C G Steal v Hostein
1918 Stegeborg H Wijk C G Stael v Hostein
1917 Gentle Joe P Ahlgren H Wahlberg
1916 Clap Auster H Malmström H Malmström
1915 Clap Auster J Mannerheim G Malmsten