Jockeyklubbens Avelslöpning

Rids över 2400 m dirttrack och är endast öppen för ston. Jockeyklubbens pris till segrande hästens ägare samt täcke till hästen. Jockeyklubbens pris till segrande hästens uppfödare om hästen är svenskuppfödd. Jockeyklubbens pris på 100 000 kr för inköp av dräktigt sto till uppfödaren av det bäst 1 - 3 placerade svenskuppfödda stoet. Priset är reserverat för inköp av dräktigt sto på officiell auktion och måste användas senast 31 december nästkommande år.

Historik:

År Vinnare Ägare Tränare Ryttare
2016 LADY MARMA (IRE) Doyle, Buck, m fl Wido Neuroth Jacob Johansen
2015 AMIE NOIRE (GER) Stall Perlen AB Wido Neuroth Jan-Erik Neuroth
2014 ROCK OF RIDD (IRE) IORR Stables L. Reuterskiöld jr Elione Chaves
2013 ANGEL LIGHT Stall Skumpa Tommy Gustafsson P-A Gråberg
2012 DELORIA Stall Reuterskiöld o Anderberg  
2011 LA ZONA (IRE) Stall Perlen Wido Neuroth Fredrik Johansson
2010 DEMEANOUR (USA) Lördagsklubben Lars Bexell Valmir de Azeredo
2009 UNA HORA (DEN) F Castro o E   Fornes Francisco Castro Manuel Martinez
2008 AUCHROISK Stall Question L. Reuterskiöld Jr Rafael Schistl
2007 RED DRESS ON Stall Rio Yvonne Durant Yvonne Durant
2006 MRS MONEYBAGS Joint Venture Lars Kelp Fredrik Johansson
2005 OBLIQUE Lady O’Reilly Sir Mark Prescott Fredrik Johansson
2004 LA PETITE CHONOISE Kiddy Elsass Lars Kelp Kim Andersen
2003 KINGS EXPRESS Stall Tricolor Wido Neuroth Fredrik Johansson
2002 FINAL CARE Meridian Racing Wido Neuroth Fredrik Johansson
2001 SIMPLY COOLAWINNIA Svista Säteri Kerstin Helander M. Richardson
2000 FLORETTE Stall Florette AB Tommy Gustafsson Janos Tandari
1999 YANKEE BLOOM Stall Triple Crown Tommy Gustafsson Janos Tandari
1998 BORDER SONG Stall Kalljär AB Tommy Gustafsson Janos Tandari
1997 KOKOMO Stall K Tommy Gustafsson Janos Tandari
1996 IN WAITING St Falk o St Lambada Michael Kahn Kim Andersen
1995 CINNAMON Kanelen Racing AB Tommy Gustafsson Janos Tandari
1994 MAUREEN STAR Stall Texas Janos Török Stewart McCann
1993 MAUREEN STAR Stall Texas Janos Török John Fortune
1992 MATTER OF FACT Stall Kebo Michael Kahn S. Berneklint
1991 LOVERS LULLABY Stall Rei Wido Neuroth Manuel Santos
1990 SALTA Stall Treasure Caroline Strömberg Gisela Olsson
1989 MASADA Stall Tandem M. Lindström M. Lindström
1988 ROSENOBLER H Theux-Berucq L. Reuterskiöld Jenny Möller
1987 FORN VELL BM-Assurance A/S Franz Nutz Janos Tandari
1986 WHITE WEEK Stall Question Hans Adielsson Ole Larsen
1985 ZOROYA Jan Johansson Christer Hederud Janos Tandari
1984 KILISEH Stall St Simon M.Wettermark Janos Tandari
1983 FILIBLOOM Kjell Sjöberg L. Reuterskiöld Dicke Persson
1982 MANUELA Stall Rebo Lotta Karlström Brita Lundgren
1981 SAILOR GIRL Malte Ramel M. Wettermark Ken Stott
1980 MANUELA Stall Rebo Thorwald Nordquist David Coates
1979 MANUELA Stall Rebo Thorwald Nordquist David Coates
1978 OUT OF AFRICA Margareta Wettermark M. Wettermark A C Rawlinson
1977 OUT OF AFRICA Margareta Wettermark M. Wettermark A C Rawlinson
1976 ROSALA Stall Rebo Bengt Bengtsson Karl Strasser
1975 HILL GIRL Stall Tina Josef Segner Janos Tandari
1974 TUOLA Simontorp Stuteri W Nelson Guest Rae Guest
1973 STARNET Stall Metronome Henning Højelse A C Rawlinson
1972 ROUSSICA Robert Nilsson Bengt Bengtsson A. Klimscha J:r
1971 ROUSSICA Robert Nilsson Bengt Bengtsson David Thomas
1970 ROSE DE MAI B Davidsson Rolf Wuscha Rolf Wuscha
1969 QUEEN BEE K Laurin Brita Strokirk John B Terry
1968 BALIZE T Peters Åge Paus John B Terry
1967 DAWN Stall J K Åge Paus Kai Högberg
1966 SAMETIST Mr Ascot Brita Strokirk Bertil Friberg
1965 LOYAL LADY II San Toy Reinhold Swartling Dieter Weiss
1964 SORBONNE Stall Metronome Brita Strokirk Derek Stansfield
1963 TUFF TUFF Stall Seaweed Thure Assarsson Jack Egan
1962 LOVEY-DOVEY Ragna Billing Thorwald Nordquist Nils Magnusson
1961 BRAUNSWERTH Stall Ipsa Brita Strokirk Vinzenz Vogel
1960 METRONETTE Stall Metronome Axel Thorngren J:r A Beyron Nilsson
1959 LYCASTE II Knut Laurin Brita Strokirk Kurt Narr
1958 LYCASTE II Knut Laurin Brita Strokirk Kurt Narr
1957 GRANDHARBA Stall Stortorp Brita Strokirk Kurt Narr
1956 LORRIE Hägerneholm Stut Eric Fredlund Bengt A Lindqvist
1955 DARDANELLA E Sandström Gustav Holst Sven Lundh
1954 SOLITAIRE Ingeborg Säteri Carl Erik Petersson Stefan Kajari
1953 IRMINA Hägerneholm stuteri Eric Fredlund Hans Berndt
1952 NORA Stall Chevalier G. Wiedesheim-Paul Hans Berndt
1951 FLYING FIRE N Kuylenstierna Stig Friberg Josef Klimscha
1950 TRILOBA (dött lopp) S Jehlbo G. Wiedesheim-Paul Albert Klimscha
1950 VENDULA (dött lopp) Hallsén & Dahlgren Nils Hellman George Weston
1949 DELIGHTFUL T Ström Stig Friberg David Connor
1948 WUNDER-KÄPPCHEN N Gyldenstolpe Stig Friberg Josef Klimscha
1947 LADY ANNE Stall N. T Thure Assarsson Peder Thuesen
1946 CLARIDGE J Kamra G. Wiedesheim-Paul Peder Thuesen
1945 MALTA Stall Zada George Killick Verner Nielsen
1944 MALTA Stall Zada George Killick Verner Nielsen
1943 GRANATIE Stall W Thure Assarsson Stig Friberg
1942 APRIL Carl Kuylenstjerna Herbert Brown Peder Thuesen
1941 BIRGIT O Hedberg G A Westerström Sam Wilcock
1940 HERVOR Zet Andersson G A Westerström David Connor
1939 CIRCUS QUEEN C G Schröder G A Westerström Paul Saager
1938 WILD VIOLET P Karsten G A Westerström Sam Wilcock
1937 ORGIA Victor Linder Frank Waugh George Younger
1936 GRAND FLIER P Karsten G A Westerström Paul Saager
1935 GISELA II Carl Kuylenstjerna Herbert Brown Sam Wilcock
1934 GISELA II Carl Kuylenstjerna Herbert Brown Alfred Bleuler
1933 IMMUNE I Briede Herbert Brown Kurt Janke
1932 WINDROSE N Gyldenstolpe Herbert Brown Walter Held

Save

Save

Save

Save

Save

Save